Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tohle na Oscara nebude

29. 11. 2017 16:33:54
Mám ráda pohádky. Je v nich jasné, co je dobro a co zlo. A vždycky dobře skončí. Politika ale pohádka rozhodně není, to je tragikomedie nebo momentálně možná spíš horor.

Pohádkové postavy v ní ale také najdete. Najednou se objevilo tolik Dědů Vševědů, Mirků Dušínů a Robinů Hoodů, kteří bojují proti různým loupežníkům, kazisvětům a rudým ďáblům, až se člověk nestačí divit. Politické vody rovněž brázdí Piráti z Karibiku. Zatím ale trochu váhají, kde zakotví. Vyloženě kladní hrdinové ale ve scénáři nejsou. Ten sice původně napsali voliči, ale teď už si žije vlastním životem.

Hlavní děj se odehrává v kulisách poslanecké sněmovny, na hradě a nejspíš i v podhradí, kam mají přístup jen vyvolení. Různí komentátoři přesto věští ze svých magických koulí, předpovídají budoucnost a sází na stůl fakta jako falešné zlaťáky. Někdy je to až komické, což je příznačné pro horor béčkový. Šťastný konec je v nedohlednu. Ctíme aspoň žánr.

Některým kolegům ve sněmovně stoupla sláva do hlavy. Kvůli záři reflektorů asi ztratili zdravý rozum. V soukromí to jsou fajn lidé, před televizní kamerou se z nich stávají nafrněné hvězdy, které lžou a přetvářka z nich skoro kape. Člověku je to až líto, když je zná. Že dobro nad zlem vždycky zvítězí? Nemám bohužel ten pocit.

Zasáhnout do děje mohu svým způsobem i já. Ať ale udělám cokoliv, pro někoho to bude vždycky špatně. Volím tedy mezi větším a menším zlem, dělám kompromisy. Čekám, co přinese další obraz. Každý film ale musí jednou skončit. Nekonečný nebyl ani Nekonečný příběh. Nechci se nikoho dotknout, ale tohle na Oscara nebude.

Proč tohle všechno píšu?

Už strašně dlouho přemýšlím, jak okomentovat současné dění na politické scéně. Vyčkávací metoda není to pravé ořechové. Hodně lidí se mě na to ptá. Osobně, což mám radši, i skrze sociální sítě. Z osobních dotazů cítím touhu po mém názoru a informacích. Na sociálních sítích je to spíš o lidech, kteří nedokážou přijmout výsledek voleb. Tak proč si na někom nevylít vztek, přidají se další a máme z toho takový menší „lynč“. Jakákoliv moje odpověď či komentář mi pak přijdou jako plýtvání časem
a energií.

Podle některých jsem sklonila hlavu, mám manýry komunistů, jsem ovce, psát umím jako Marek Prchal (to beru spíš jako lichotku :-)), nemám schopnost sebereflexe, jsem slaboch a kdo ví co ještě. Promiňte, ale nenechám se urážet lidmi, které zpravidla ani neznám a oni neznají mě, i když si to z nějakého důvodu myslí. Poslanec je sice zástupce volený občany, má vůči nim odpovědnost, ale určitě si nemusí nechat všechno líbit.

Tím chci říct, že diskutovat chci, ale preferuji slušnost. Pokud chce někdo používat ostrá slova, nechť se mi u toho podívá do očí. Můžeme se potkat třeba v mé regionální kanceláři. Ideálně ale, ať to zkusí sám. Kandidovat, oslovit voliče, nechat se zvolit. Pak může nám všem ukázat, jak to všechno dá levou zadní, bez jakékoliv pochybnosti či ústupku.

Zazvonil zvonec a blogu je (pro tentokrát) konec. A možná také ještě ne! :-)

JP

PS: Možná se vám ty moje metafory nebudou zdát. Takže...

Volba místopředsedů sněmovny byla tajná, nikoliv veřejná. Ten, kdo říká, že se tak naplno ukázala „koalice“ ANO, SPD a KSČM, pouze spekuluje nad něčím, do čeho nevidí a ani nemůže vidět.

Že se stal komunistický poslanec Stanislav Grospič předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru? Rozhodl tak daný výbor a na jeho doporučení rozhodla sněmovna. Nechci jakýmkoliv způsobem popírat to, co se dělo před rokem 1989, ale už se asi musíme nějak popasovat s tím, že komunisté mají díky svým voličům ve sněmovně místo. Já je nevolila, ale beru je jako kolegy v práci. Ty si zpravidla nevybíráte. Nic jiného mi nezbývá. Že prý díky tomu nebudou vydáni pánové Babiš a Faltýnek k trestnímu stíhání? Nepředbíhala bych.

V čem mám ale celkem jasno je to, když se někdo „obětuje“ a nechá se napsat na kandidátku, pak se „překvapivě“ nechá zvolit, odsedí si pár dní ve sněmovně a pak udělá ohromné gesto, že vlastně víc funkcí nechce a složí mandát. Nevím, stačilo by přeci být na billboardech, ve volebních novinách, je mnoho způsobů, jak jinak podpořit kolegy. Nebo jaký to má cíl?

Poslance Kotena z SPD si jako předsedu bezpečnostního výboru nedokážu představit, není to zrovna šťastný návrh.

Povolební jednání probíhají tak, jak probíhají. Nejsem ve vyjednávacím týmu, nejsem tedy kompetentní celou situaci komentovat. Na druhou stranu s údivem sleduji, jak někdo 10x v médiích zopakuje, že s ANO určitě vládnout nechce, a pak brečí, že mu to vlastně ani nikdo oficiálně nenabídl. Všichni se děsí spolupráce s KSČM a SPD, ale nikdo tomu ani vlastně nechce moc zabránit, „obětovat se“ a mít možnost skutečně něco prosadit. Podle jedněch se jedná konstruktivně, pro druhé je to peklo na zemi. Opravdu smutné poselství ... Občane, přeber si to, jak chceš!

Tak, a teď se do mě můžete konečně pustit...

Autor: Jana Pastuchová | středa 29.11.2017 16:33 | karma článku: 13.51 | přečteno: 558x


Další články blogera

Jana Pastuchová

Nechci vylít vaničku i s dítětem

Dítě patří do rodiny. O tom není pochyb. Některé děti to štěstí bohužel nemají a musí se o ně postarat stát. Současné trendy praví, zrušme rychle ústavy. Ale co s těmi dětmi bude?

20.2.2018 v 20:30 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 541 | Diskuse

Jana Pastuchová

Bojíme se více Islámu nebo genderu?

Česká republika podepsala, ale dosud neratifikovala Istanbulskou úmluvu, která řeší násilí vůči ženám. V čem je problém?

12.2.2018 v 14:02 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 1213 | Diskuse

Jana Pastuchová

Poslanec Jakub Janda tentokrát skočil vedle

Přesun sem, přesun tam, co na tom, že třeba vezmu naději někomu, kdo potřebuje pomoc. I s takovými pozměňovacími návrhy se setkáváme v rámci hlasování o státním rozpočtu na rok 2018.

18.12.2017 v 14:29 | Karma článku: 18.47 | Přečteno: 1666 | Diskuse

Jana Pastuchová

Sociální dávka není dárek

Jako předkladatelka pozměňovacího návrhu k novele zákona o hmotné nouzi, který zavádí výplatu části příspěvku na živobytí ve formě poukázek, bych se ráda vyjádřila ke kritickým ohlasům na toto opatření.

14.12.2017 v 17:30 | Karma článku: 32.57 | Přečteno: 1482 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Radoslav Štědroň

Aby bylo jasno

Žil byl jeden stát už sto let, sice ne hned jenom český, ale nechme planých komentářů nekonečných – k minulosti, asi ji už nezměníme. Nyní ve státě jenom českém jsme torpedováni najatými, úslovím –

22.6.2018 v 9:30 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 439 | Diskuse

Kateřina Valachová

Komenský, ochraňuj nás od slibů. Ámos.

Tak nějak by mohla znít modlitba českých učitelek a učitelů. Každý rozumný člověk ví, že má-li vzdělávání v zemi fungovat, potřebujete tři věci: silný a stabilní rozpočet, předvídatelné financování a profesní podporu učitelů.

21.6.2018 v 9:23 | Karma článku: 8.99 | Přečteno: 505 | Diskuse

Lukáš Otys

Politika v totálním bahně aneb čekání na slušnost

Poslední týdny snad není den, aby se v české politice neposunuly hranice možného. Pálení trenýrek hlavou státu, usvědčené lhaní bez omluvy a dennodenní vršení balastu. Pouze výsměch nám všem.

21.6.2018 v 8:48 | Karma článku: 16.67 | Přečteno: 611 | Diskuse

Jaroslav Míth

Miss bez promenády v plavkách. Silák roku bez činek.

Veliký fyzik Albert Einstein se mýlil. Rychlost světla není absolutní, nepřekonatelnou rychlostí. Blbost se šíří mnohem rychleji.

19.6.2018 v 9:00 | Karma článku: 38.28 | Přečteno: 1310 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Předseda komunistů Filip usvědčen z opakované lži!

Předseda KSČM Filip lhal v nedělních Otázkách VM i následně v pořadu ČT24 o tom, jak 12 českých europoslanců mělo hlasovat pro sankce pro ČR. Věděl, že opakuje už tisíckrát vyvrácený hoax, přesto vědomě popřel i své vzdělání.

19.6.2018 v 8:54 | Karma článku: 41.64 | Přečteno: 4703 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1572

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou. Zachraňuji životy. Skutečně i obrazně. Jsem totiž také vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná, což se mi osvědčilo i v politice. Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání. Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také obyčejným lidem v regionu. Prostřednictvím právní poradny v poslanecké kanceláři se jim snažím pomoci s různými problémy. Neumím dělat zázraky, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat. Když mi zbude čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou nebo v sedle kola. Pokud ale vytočíte číslo 155, může se i dnes stát, že přijedu právě já. Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz nebo na Facebooku @janapastuchova2017

 

 

Najdete na iDNES.cz