Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zažalovali mě, abych už mlčela – pokračování

15. 10. 2017 15:12:37
Chtěla jsem jako zastupitelka města informovat v Jabloneckém měsíčníku občany, že jsem u soudu proti firmě bosse z ČSSD uspěla. Celá kauza se týkala veřejných zakázek města i zmíněného plátku. Páni radní mi to ale nedovolili.

Před časem vyšel Jablonecký měsíčník. Pro neznalé poměrů v Jablonci nad Nisou jde o radniční periodikum. Já osobně mu říkám jablonecký pochvalníček, kde mohou představitelé koalice s panem primátorem v čele prezentovat svoje úspěchy. Někde vzadu najdete také stranu, kde mohou zveřejňovat svoje texty zastupitelé města podle tiskového zákona. Důležité ale je, že tento plátek přistane každý měsíc do všech poštovních schránek v Jablonci.

V srpnu jsem tady psala blog o tom, jak jsem uspěla v soudním sporu s firmou Ventax. Nebudu to znovu celé opakovat, přečíst si ho můžete ZDE. Ráda bych ale připomněla fakt, že mě v roce 2015 zažalovala stavební firma kvůli článku o stavební zakázce, kterou dostala od města, v již zmíněném Jabloneckém měsíčníku. Ta firma patří Andreji Gregovi (ČSSD), který je zároveň poslaneckým asistentem poslance a jabloneckého náměstka pro rozvoj a stavební zakázky Lukáše Pletichy (ČSSD). Soud rozhodl v můj prospěch.

Přišlo mi logické o soudním sporu informovat také občany Jablonce nad Nisou. Jsem zastupitelkou města a celý spor vzniknul v rámci mé zastupitelské funkce, kam jinam to tedy napsat než do Jabloneckého měsíčníku. Ne každý má internet. Zaslala jsem proto před více než měsícem článek i na magistrát s tím, že ho chci jako opoziční zastupitelka zveřejnit. V říjnovém čísle Jabloneckého měsíčníku ho ale nehledejte, nebyl totiž otisknut. Redakční rada, ve které sedí mimo jiných primátor Petr Beitl (ODS) či jeho náměstek Lukáš Pleticha (ČSSD) totiž rozhodla, že můj článek je předvolební kampaň a odporuje daným zákonům.

Volební zákon v Jablonci platí jenom pro někoho

Na titulce však najdete krásné úvodní slovo od pana primátora Beitla (jednička na kandidátce do poslanecké sněmovny za ODS v Libereckém kraji), ve kterém se rozplývá nad tím, jak se pod jeho vedením Jablonec rozvíjí. Najdete tam také pár citací pana náměstka Pletichy (čtyřky na kandidátce do poslanecké sněmovny za ČSSD v Libereckém kraji) ke stavbám ve městě. A jako jediný opoziční zastupitel dostal prostor Jakub Macek (třináctka na kandidátce do poslanecké sněmovny za Zelené v Libereckém kraji), aby občanům napsal, že referendu o zrušení hazardu v Jablonci už nic nebrání.
A mohla bych pokračovat.

Respektovala bych, co říká volební zákon. Jsem zastupitelkou, poslankyní a také kandidátkou do sněmovny (trojkou na kandidátce Hnutí ANO za Liberecký kraj). Zmínění pánové ale tu kampaň v Jabloneckém měsíčníku dělat mohou a já ne? Vidím to spíš tak, že se můj text negativně dotýká pana Pletichy, potažmo celého vedení magistrátu, a to se jim prostě před volbami nehodí.

Nebo jsem to snad načasovala? Já můžu za to, že mě někdo neprávem zažaloval a soud rozhodl až po dvou letech? Já mohu za to, že to bylo před volbami? Chce tady snad někdo vážně tvrdit, že se text netýká dění v Jablonci, mé zastupitelské funkce?

Sečteno a podtrženo, mám být prý ráda za to, že článek vyjde po volbách, v listopadovém čísle. Účelovost tohoto jednání redakční rady mi nicméně potvrdilo hned několik zaměstnanců magistrátu, jejichž jména samozřejmě zveřejnit nemohu, protože nechci, aby přišli o práci.

Když to nejde cestou Jabloneckého měsíčníku, poradím si jinak. Pomůžete mi??? Stačí, když tento text nebo původní článek o soudním sporu budete sdílet. Přes email, Facebook nebo další sociální sítě, budete o tom vyprávět svým blízkým. Já vám za to předem moc děkuji!!!

JP

PS: Názor magistrátu si můžete přečíst ZDE. O celé kauze informovala alespoň MF DNES, resp. iDNES.

PS1: Níže přikládám text, který jsem chtěla nechat publikovat v Jabloneckém měsíčníku.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O mém článku rozhodoval nakonec soud

„Žalovaná se nedopustila zásahu do pověsti žalobce,“ tak zní základní část usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem (pobočky v Liberci) ke sporu mezi žalující firmou Ventax s.r.o. a mojí osobou. Předmětem sporu se stal můj článek s názvem „Náměstek Pleticha ztratil důvěru kvůli vazbám na Ventax“, který vyšel v Jabloneckém měsíčníku (číslo 11/2015). Text se zabýval otázkami spojenými se společností Ventax, jejím jednatelem a společníkem Andrejem Gregou a veřejnými zakázkami v Jablonci nad Nisou.

Jako zastupitelka jsem dlouhodobě upozorňovala na nejasnosti spojené s veřejnou zakázkou města Jablonec nad Nisou na stavbu Azylového domu. Dělo se tam totiž až moc náhod. Ve výběrovém řízení vyhrála firma Ventax Andreje Gregy z ČSSD, který je zároveň asistentem sociálnědemokratického poslance Lukáše Pletichy. Ten v Jablonci vykonává funkci náměstka pro rozvoj a stavební zakázky spadají právě pod něj.

Navíc, v rámci výběrového řízení při čtení nabídkových cen pochybil další člen ČSSD, a to údajně kvůli oční vadě. Při realizaci projektu také průběžně vznikaly vícenáklady, které město uznalo a odůvodnilo je tím, že samo předložilo zadávací dokumentaci s více než 60 chybami. Vše je lehce dohledatelné v materiálech města. Hned několikrát jsem se proto na projekt dotazovala jeho vedení.

Ve stejném období vyšlo v Mladé frontě Dnes několik článků upozorňujících na vazby bývalého europoslance za ČSSD Roberta Duška, Andreje Gregy a poslance Lukáše Pletichy. Zároveň se dotýkaly veřejných zakázek pro Jablonec nad Nisou a Libereckých kraj, u kterých mělo být údajně (což zdůrazňuji!) předem jasné, kdo je získá. Rozhodla jsem se na základě těchto článků interpelovat vedení města, včetně náměstka Pletichy. Zároveň jsem považovala za nutné, abych o tom jako zastupitelka informovala jabloneckou veřejnost. Proto ten článek.

Jsem přesvědčená, že cílem celého sporu bylo od začátku zastrašit opoziční zastupitele, aby se nevrtali v tom, v čem nemají. Je sice pravdou, že mne žalovala soukromá firma, já v tom ale vidím politický boj vedený jabloneckou ČSSD. Trvám na tom, že jsem v článku nepřekročila míru přípustné kritiky a jednala jsem v rámci svobody projevu a ve veřejném zájmu.

Firma po mně požadovala odškodné ve výši půl milionu korun. V pondělí 24. července 2017 ale o sporu rozhodl soud v Liberci, resp. došlo ke smíru, a to v můj prospěch, kdy mi Ventax musel uhradit náklady soudního řízení.

Jana Pastuchová
poslankyně a zastupitelka za Hnutí ANO

Autor: Jana Pastuchová | neděle 15.10.2017 15:12 | karma článku: 20.46 | přečteno: 880x

Další články blogera

Jana Pastuchová

Poslanec Jakub Janda tentokrát skočil vedle

Přesun sem, přesun tam, co na tom, že třeba vezmu naději někomu, kdo potřebuje pomoc. I s takovými pozměňovacími návrhy se setkáváme v rámci hlasování o státním rozpočtu na rok 2018.

18.12.2017 v 14:29 | Karma článku: 17.78 | Přečteno: 1545 | Diskuse

Jana Pastuchová

Sociální dávka není dárek

Jako předkladatelka pozměňovacího návrhu k novele zákona o hmotné nouzi, který zavádí výplatu části příspěvku na živobytí ve formě poukázek, bych se ráda vyjádřila ke kritickým ohlasům na toto opatření.

14.12.2017 v 17:30 | Karma článku: 32.43 | Přečteno: 1410 | Diskuse

Jana Pastuchová

Tohle na Oscara nebude

Mám ráda pohádky. Je v nich jasné, co je dobro a co zlo. A vždycky dobře skončí. Politika ale pohádka rozhodně není, to je tragikomedie nebo momentálně možná spíš horor.

29.11.2017 v 16:33 | Karma článku: 13.50 | Přečteno: 537 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jan Králík

Haló, paní primátorko! Mosty padají a tramvaje nejezdí!

Technická správa komunikací, která spravuje přibližně 700 pražských mostů, vypracovala po pádu trojské lávky analýzu jejich stavu. Přes sto mostů je podle této analýzy ve špatném až havarijním stavu.

18.1.2018 v 10:42 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 538 | Diskuse

Eva Kislingerová

Německo: Pozdě antisemitského bycha honit?

Doufejme, že ne, chtělo by se říci rezolutně na úvod. Začnu ale tím, jako moc se v Německu v praxi ukazuje, že politika je uměním (všeho) možného a politik by po vzoru filmového agenta 007 Jamese Bonda, neměl nikdy říkat, nikdy!

17.1.2018 v 21:29 | Karma článku: 25.28 | Přečteno: 841 | Diskuse

Milan Šarapatka

Jiří Drahoš ležící, spící?

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš mi trochu připomíná českého imaginárního velikána Járu Cimrmana. Všechno ví, všechno zná a od všeho má klíče. Zato jeho předchůdce dělal dosud všechno špatně.....

17.1.2018 v 9:10 | Karma článku: 43.70 | Přečteno: 2807 | Diskuse

Jiří Češka

Nekecám, Neblábolím, Nemakám

Proč bych kecal? Velice mu záleží na našem názoru. Jak bych mohl blábolit? když si zatím notují. Nemakám, Nemohu

16.1.2018 v 10:43 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 439 | Diskuse

Jaroslav Míth

Žádný ze Sedmi statečných nenadával mexickým vesničanům!

Sedm statečných byl můj klukovský film. Rád ho mám i jako dospělý. Jeho hrdinové jsou ukázkoví klaďasové, ale přitom jsou uvěřitelní. V porovnání s nimi dopadají dnešní samozvaní „bojovníci ducha“ jako zbabělí skunkové.

16.1.2018 v 9:00 | Karma článku: 38.49 | Přečteno: 1335 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 21.24 Průměrná čtenost 1668

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou. Zachraňuji životy. Skutečně i obrazně. Jsem totiž také vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná, což se mi osvědčilo i v politice. Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání. Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také obyčejným lidem v regionu. Prostřednictvím právní poradny v poslanecké kanceláři se jim snažím pomoci s různými problémy. Neumím dělat zázraky, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat. Když mi zbude čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou nebo v sedle kola. Pokud ale vytočíte číslo 155, může se i dnes stát, že přijedu právě já. Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz nebo na Facebooku @janapastuchova2017

 

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.