Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledám neslušný politiky, zn. nespěchá

7. 08. 2017 10:54:18
Politici jsou neslušní, zkorumpovaní, nic nedělají a jen berou peníze. Všichni to přeci říkají, v televizi to ukazují, tak to tak asi opravdu bude. Já to vidím trochu jinak, byť tímto článkem asi půjdu proti proudu.

Stalo se už trochu českým folklórem na poslance a vlastně i politiky obecně nadávat, házet je do jednoho pytle a obviňovat je ze všeho, co v této zemi nefunguje. Ono někoho pochválit je mnohem těžší, to se u nás nenosí, a tak možná tímto článkem půjdu proti proudu. Nevěřím na zázraky a vím, že není vždy všechno zalité sluncem. Proč ale pořád tolik negace?

V každé profesi, v každém oboru, se najde někdo, kdo to umí lépe a kdo hůře, nikdo ale neumí všechno. A v tom je právě podstata týmu. Samozřejmě, ten kdo nedodržuje pravidla nebo se prostě jen fláká, musí z kola ven. Ve firmě o tom rozhoduje šéf, v politice volič.

Minulý týden Českou republiku obletěla zpráva, že jablonecký podnikatel Dalibor Dědek, kterého si nesmírně vážím a jen v koutku duše lituji, že se nepřidal k Hnutí ANO, podpoří v nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny hnutí Starostové a nezávislí (STAN). A zároveň s tím STAN spustil kampaň „Hledáme slušný“.

Nechci nic a nikoho odsuzovat, znevažovat či zlehčovat. Ale prosím, může už někdo konečně ukázat na konkrétní politiky, kteří jsou tedy neslušní? Dokázat to nějak? Ano, i to moje Hnutí ANO má v tomto rezervy. Ono jedna věc je obecně říkat, že jsou všichni zkorumpovaní, že tohle a tohle ovládají lobbisté, že toho a toho platí nějaká firma. Máme tu kauzy jako Nečas a Nagyová (Nečasová), David Rath nebo aktuální Miroslav Pelta. Jsou to ale pořád jednotlivci.

Kdo je tady neslušný

Zpět ke kampani hnutí STAN. Ono totiž, když mrknete do výkladového slovníku, tak „slušný“ člověk je ten, který se chová řádně, způsobně, zdvořile, resp. jeho chování je ve shodě s pravidly společenského chování. Ale dost bylo pouček. Jde mi o to, že v poslanecké sněmovně ani na magistrátu v Jablonci nad Nisou ani na kraji ani jinde jsem někoho, kdo by si říkal o titul „neslušný člověk“, nepotkala.

Dočasně neslušně se chovají možná ti politici, kteří před televizními kamerami ztrácí zábrany a používají vulgární slova, což, přiznejme si, občas použije každý. Jedním z expertů na toto chování je například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Té TOP 09, se kterou vešli STAN v roce 2013 do sněmovny. Je to důvod, proč by měl být takový politik nahrazen? Nebo stojí za odsouzení třeba srkání u oběda, nedodržený dress code nebo nepodržení dveří dámě? Korupce či jiné protizákonné jednání jsou samozřejmě jiná káva.

Protože znám nejlépe poslaneckou sněmovnu, zastavím se právě u ní. Kromě mě tam „sedí“ dalších 199 poslanců. My jsme vidět, ale pak se tam pohybuje nespočet asistentů, pracovníků jednotlivých poslaneckých klubů, včetně různých expertů, a nemůžu opomenout ani zaměstnance poslanecké sněmovny, bez kterých by celý ten kolos nefungoval vůbec. Nehodnotím, kdo se tam jak dostal, u poslanců to je ale jasné, dostali je tam voliči.

Máme v České republice tak „hloupé“ voliče, aby za svoje zástupce volili někoho, kdo nemá všech pět pohromadě? Nehledě na stranickou příslušnost, já beru své kolegy ve sněmovně vážně, dostali totiž z nějakého důvodu stejnou šanci jako já. Že mají jiné názory a pohled na život? Tak ať mají, to je ve společnosti přeci běžné. Že má každý jiný přístup k práci? Ani před tím oči nezavírám, je to prostě tak a chodí to tak i v jiných profesích. Jestli mám být v tomto směru kritická, tak začínám vždy u sebe. I o tom je demokracie...

Jak těžké je ukázat na někoho prstem

A abych nelakovala všechno jenom na růžovo, tak se podělím i s mým příběhem, jak jsem chtěla poukázat na někoho, kdo se z mého úhlu pohledu choval minimálně neslušně, nemorálně a možná i protizákonně, což by ale musely posoudit příslušné orgány činné v trestním řízení.

Nebylo to ve sněmovně, nýbrž v rámci mé zastupitelské funkce v Jablonci nad Nisou. Série událostí mě dovedla k tomu se ptát a také napsat článek o propojení místního politika, náměstka primátora a shodou okolností také poslance a firmy jeho asistenta, která v Jablonci získává veřejné zakázky. Souvislosti hovořily dost jasně, arogantní reakce také.

Nicméně, po dvou letech jsem se dostala až před krajský soud, kde jsem byla já žalována a bylo po mně ze strany té firmy požadováno odškodnění ve výši půl milionu korun. To je i na poslankyni dost, nenechte se mýlit. Dopadlo to dobře, v můj prospěch. Míra mé kritiky byla přípustná, jednala jsem v rámci svobody projevu a ve veřejném zájmu. Na tom trvám. A také na tom, že jsem šlápla do vosího hnízda a celé to divadlo se soudem se konalo jen proto, abych se už neptala a nic už nepsala. Teď ještě není vhodná chvíle, ale nebojte se, zanedlouho vám o tom povím víc.

Tím vším jsem chtěla říct, že každá mince má dvě strany. Je těžké na někoho konkrétního ukázat, a když ukážete, můžete dostat přes prsty. Přesto nebo právě proto bych se zdržela obecných hesel, byť máme před volbami. Závěrem přeji hnutí STAN, ať najde ty nejslušnější lidi z nejslušnějších, kteří jim ve volbách pomohou. Řídím se totiž heslem „přej a bude ti přáno“. Když se mi také poštěstí, budu se na ně těšit v dalším volebním období ve sněmovně.

JP

Autor: Jana Pastuchová | pondělí 7.8.2017 10:54 | karma článku: 13.26 | přečteno: 584x

Další články blogera

Jana Pastuchová

Zažalovali mě, abych už mlčela – pokračování

Chtěla jsem jako zastupitelka města informovat v Jabloneckém měsíčníku občany, že jsem u soudu proti firmě bosse z ČSSD uspěla. Celá kauza se týkala veřejných zakázek města i zmíněného plátku. Páni radní mi to ale nedovolili.

15.10.2017 v 15:12 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 797 | Diskuse

Jana Pastuchová

Nekopej do svého záchranáře

Zachraňují životy a musí se u toho bát o své zdraví, někdy dokonce o holý život. Taková je práce zdravotnických záchranářů. Dá se útokům na ně nějak zabránit?

26.9.2017 v 16:46 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 1461 | Diskuse

Jana Pastuchová

Vydat či nevydat? To je, oč tu běží

Den D se blíží. Už tuto středu budeme ve sněmovně zřejmě hlasovat o vydání kolegů Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jak budu hlasovat já?

4.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 792 | Diskuse

Jana Pastuchová

Chcete zhubnout? Špatný výživový poradce vám může ublížit

Od hubnutí k politice a zase zpátky. I tyto světy něco spojuje. Tentokrát trochu neformálně, ale stejně na vážné téma.

31.8.2017 v 10:00 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 308 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Čejka

Není Klaus jako Klaus

Ve svém komentáři k 17. listopadu se Václav Klaus ml. distancoval od dnešní podoby jeho oslav i od lidí, kteří je dnes využívají jen ke svému zviditelnění. Tehdejší události však označil za radostný moment, jaký už asi nezažije.

20.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 20.08 | Přečteno: 621 |

Jindřich Pacovský

Znovu o "digitálním" řízení zdravotnické péče (eHealth)

Jeden z pohledů na problémovou "digitalizaci" procesů kolem zdravotnictví. Volně navazuje na setkání Evropského liberálního fóra v Praze.

20.11.2017 v 13:30 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Bartoň

Miroslav Kalousek: Ústavní puč

Leccos jsem již od českých politiků zaslechl. Poslední projev Miroslava Kalouska před zahájením schůze poslanecké sněmovny mne opět přesvědčil, že Kalousek je mistrem politických zkratek. Jednání Zemana a Babiše nazval ústavní puč

20.11.2017 v 13:15 | Karma článku: 34.59 | Přečteno: 1828 | Diskuse

Ondřej Lichnovský

Jak Nejvyšší správní soud přepočítal volby

Co se nemělo stát, stalo se. Nejvyšší správní soud byl nucen přepočítat hlasy v proběhlém hlasování do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Co z takto otevřené Pandořiny skřínky vypadlo?

20.11.2017 v 11:10 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 897 | Diskuse

Martin Jaroš

Známkování prezidentských kandidátů

Poslechl jsem si pozorně první prezidentskou debatu na Seznamu, abyste vy nemuseli! A tady je vysvědčení, které jsem kandidátům vystavil. Podotýkám, že hodnotím čistě výkon v diskusi, nikoli celkovou kvalitu borců.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 1069 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1836

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou. Zachraňuji životy. Skutečně i obrazně. Jsem totiž také vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná, což se mi osvědčilo i v politice. Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání. Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také obyčejným lidem v regionu. Prostřednictvím právní poradny v poslanecké kanceláři se jim snažím pomoci s různými problémy. Neumím dělat zázraky, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat. Když mi zbude čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou nebo v sedle kola. Pokud ale vytočíte číslo 155, může se i dnes stát, že přijedu právě já. Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz nebo na Facebooku @janapastuchova2017

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.