Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranka není taxík

24. 07. 2017 8:20:54
Možná tomu nebudete věřit, ale v odborných kruzích se říká, že až 70 % výjezdů k případům záchrance nepřísluší. Dá se s tím něco udělat?

Museli jste sobě nebo někomu jinému někdy volat záchranku? Podle čeho jste se rozhodovali, jestli číslo 155 vytočit? Člověk nechce nic podcenit, je vystresovaný, má strach a sklony k panice. Až 70 % případů záchrance nepatří. Bohužel se jedná také o účelové zneužívání.

Záchranná služba supluje stát i rodinu

Sloužím u záchranky už více než dvacet let. Dříve, když jsme měli výjezd, tak nám bylo jasné, že je zle, že někdo někde skutečně čeká na naši pomoc a rozhoduje každá minuta. Počet výjezdů se ale rok od roku zvyšuje a ambulance a urgentní příjmy praskají ve švech. Všechny neduhy však nepatří do nemocnice. Nehledě na to, že až 50 % všech nemocí je psychosomatického původu.

Ve své záchranářské praxi jsem se setkala s mnoha případy, kdy přivolání záchranky nebylo nutné. Některým pacientům se prostě nechtělo k praktickému lékaři nebo do fronty na pohotovost. Jiní špatně vyhodnotili situaci, což jim samozřejmě nelze vytknout. Lepší udělat něco, nežli nic a pak si to vyčítat.

Jezdíme ale také pro seniory, kteří se špatně pohybují, a není, kdo by jim pomohl dostat se do nemocnice třeba jen na běžnou prohlídku. Zvláštní kapitolou jsou i bezdomovci, pro které příjezd záchranky znamená jídlo a noc v teple. Záchranná služba tak supluje jiné služby, které v České republice fungují špatně nebo vůbec. Někdy i funkci rodiny, která není nablízku.

Odmítnout někoho ošetřit nebo nechat na holičkách? Neexistuje! Řídíme se zákony, Hippokratovou přísahou i vlastním svědomím a intuicí. To platí i pro dispečery na lince 155, kteří jako první vyhodnocují situaci. Nemají to rozhodně lehké. Rozlišit člověka v nesnázích a někoho, kdo se chce „jenom svést“ a ví moc dobře, co má říkat, je strašně těžké.

Kdy volat 155?

Následující řádky patří těm, kteří se třeba jednou opravdu ocitnout v situaci, kdy budou váhat, zdali jejich nebo zdravotní komplikace někoho jiného vyžadují příjezd rychlé záchranné služby.

Základním ukazatelem pro přivolání záchranky je ohrožení zdraví či života pacienta nebo náhlé zhoršení jeho zdravotního stavu, tedy: bolest na prsou, tlak na hrudníku, potíže s dýcháním, porucha vědomí, bezvědomí, křeče, vážnější úraz, otrava či náhodné požití léků
a chemikálií.

Na linku 155 se dovoláte z jakéhokoliv telefonu v ČR, a to bez předvolby a vždy zdarma. Můžete také vytočit číslo 112, tam ale pozor, dochází zde k určité časové prodlevě kvůli přepojování na operační středisko záchranné služby.

Jak zneužívání předejít?

Na závěr se musím vcítit do role poslankyně a napsat možná i něco méně populárního. České zdravotnictví má hodně problémů. Zneužívání záchranky jako taxislužby je pouze jedním z nich. V prvé řadě tu jde ale o život, o zdraví. Tady by se podle mě politické body prostě sbírat neměly.

Princip vzájemné solidarity je fajn, ale ani v případě zdravotnictví není podle mého názoru dlouhodobě udržitelný. Jedno z možných řešení proto spatřuji ve zpoplatnění záchranky, které by omezilo její zneužívání. Má však pravdu ten, kdo si teď říká: "A proč by na to měli zase doplatit slušní lidé?"

Nechci samozřejmě trestat slušné lidi ani ty, kteří si prostě jen neví rady. Nechci se ale také dočkat okamžiku, kdy záchranka vyjede k případu chřipky, kterou by mohl zaléčit praktický lékař, a někdo jiný bude marně čekat na pomoc, kterou bude zrovna akutně potřebovat.

JP

PS: Máte jiný nápad, jak zneužívání záchranky zamezit? Podělte se se mnou, budu za to moc ráda.

Autor: Jana Pastuchová | pondělí 24.7.2017 8:20 | karma článku: 15.34 | přečteno: 814x


Další články blogera

Jana Pastuchová

Nechci vylít vaničku i s dítětem

Dítě patří do rodiny. O tom není pochyb. Některé děti to štěstí bohužel nemají a musí se o ně postarat stát. Současné trendy praví, zrušme rychle ústavy. Ale co s těmi dětmi bude?

20.2.2018 v 20:30 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 541 | Diskuse

Jana Pastuchová

Bojíme se více Islámu nebo genderu?

Česká republika podepsala, ale dosud neratifikovala Istanbulskou úmluvu, která řeší násilí vůči ženám. V čem je problém?

12.2.2018 v 14:02 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 1213 | Diskuse

Jana Pastuchová

Poslanec Jakub Janda tentokrát skočil vedle

Přesun sem, přesun tam, co na tom, že třeba vezmu naději někomu, kdo potřebuje pomoc. I s takovými pozměňovacími návrhy se setkáváme v rámci hlasování o státním rozpočtu na rok 2018.

18.12.2017 v 14:29 | Karma článku: 18.47 | Přečteno: 1666 | Diskuse

Jana Pastuchová

Sociální dávka není dárek

Jako předkladatelka pozměňovacího návrhu k novele zákona o hmotné nouzi, který zavádí výplatu části příspěvku na živobytí ve formě poukázek, bych se ráda vyjádřila ke kritickým ohlasům na toto opatření.

14.12.2017 v 17:30 | Karma článku: 32.57 | Přečteno: 1482 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Vláda může být jmenována už v pondělí v 15 hod., prezident zvolil rychlé řešení

V posledních dnech a hodinách se k vážné komplikaci s Miroslavem Pochem při sestavování vlády přidružila i další překážka hrozící eskalací, nominantka Malá.

24.6.2018 v 10:56 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 197 | Diskuse

Josef Nožička

Posselt poděkoval Merkelové a prohlásil, že Češi míří zpět ke komunismu. Jak laciné…

Německá kancléřka Angela Merkelová si tento týden za svá slova ohledně vyhnání sudetských Němců vysloužila u řady českých politiků ostrou kritiku. Lze se tomu divit?

24.6.2018 v 9:10 | Karma článku: 37.92 | Přečteno: 1391 | Diskuse

Josef Prouza

Ave Osude, morituri te salutant

Dnešní minisummit a následné jednání hlav států a předsedů vlád EU bude opravdu klíčové. Tak klíčové, že by napříště měla být neoficiální hymna EU, Beethovenova Óda na radost, změněna na jiné dílo géniovo: Osudová.

24.6.2018 v 6:50 | Karma článku: 32.01 | Přečteno: 642 | Diskuse

Luděk Niedermayer

Naše dnešní politika, aneb, z naší vůle, o nás bez nás...

Špatně, chaoticky a nebezpečně... Takto vede v posledních pár dnech premiér naši zem. Proč si to myslím?

23.6.2018 v 22:25 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 744 | Diskuse

Aleš Merta

Zemanův přítel a sponzor pod palbou „mediální žumpy“

Pondělní pořad - Reportéři ČT opětovně potvrdil slova kritiků České televize, že ta ve svých pořadech přímo, či nepřímo, dehonestuje naše nejvyšší státní představitele, především prezidenta Zemana.

23.6.2018 v 18:38 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 1660 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1572

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou. Zachraňuji životy. Skutečně i obrazně. Jsem totiž také vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná, což se mi osvědčilo i v politice. Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání. Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také obyčejným lidem v regionu. Prostřednictvím právní poradny v poslanecké kanceláři se jim snažím pomoci s různými problémy. Neumím dělat zázraky, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat. Když mi zbude čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou nebo v sedle kola. Pokud ale vytočíte číslo 155, může se i dnes stát, že přijedu právě já. Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz nebo na Facebooku @janapastuchova2017

 

 

Najdete na iDNES.cz