Záchranka není taxík

24. 07. 2017 8:20:54
Možná tomu nebudete věřit, ale v odborných kruzích se říká, že až 70 % výjezdů k případům záchrance nepřísluší. Dá se s tím něco udělat?

Museli jste sobě nebo někomu jinému někdy volat záchranku? Podle čeho jste se rozhodovali, jestli číslo 155 vytočit? Člověk nechce nic podcenit, je vystresovaný, má strach a sklony k panice. Až 70 % případů záchrance nepatří. Bohužel se jedná také o účelové zneužívání.

Záchranná služba supluje stát i rodinu

Sloužím u záchranky už více než dvacet let. Dříve, když jsme měli výjezd, tak nám bylo jasné, že je zle, že někdo někde skutečně čeká na naši pomoc a rozhoduje každá minuta. Počet výjezdů se ale rok od roku zvyšuje a ambulance a urgentní příjmy praskají ve švech. Všechny neduhy však nepatří do nemocnice. Nehledě na to, že až 50 % všech nemocí je psychosomatického původu.

Ve své záchranářské praxi jsem se setkala s mnoha případy, kdy přivolání záchranky nebylo nutné. Některým pacientům se prostě nechtělo k praktickému lékaři nebo do fronty na pohotovost. Jiní špatně vyhodnotili situaci, což jim samozřejmě nelze vytknout. Lepší udělat něco, nežli nic a pak si to vyčítat.

Jezdíme ale také pro seniory, kteří se špatně pohybují, a není, kdo by jim pomohl dostat se do nemocnice třeba jen na běžnou prohlídku. Zvláštní kapitolou jsou i bezdomovci, pro které příjezd záchranky znamená jídlo a noc v teple. Záchranná služba tak supluje jiné služby, které v České republice fungují špatně nebo vůbec. Někdy i funkci rodiny, která není nablízku.

Odmítnout někoho ošetřit nebo nechat na holičkách? Neexistuje! Řídíme se zákony, Hippokratovou přísahou i vlastním svědomím a intuicí. To platí i pro dispečery na lince 155, kteří jako první vyhodnocují situaci. Nemají to rozhodně lehké. Rozlišit člověka v nesnázích a někoho, kdo se chce „jenom svést“ a ví moc dobře, co má říkat, je strašně těžké.

Kdy volat 155?

Následující řádky patří těm, kteří se třeba jednou opravdu ocitnout v situaci, kdy budou váhat, zdali jejich nebo zdravotní komplikace někoho jiného vyžadují příjezd rychlé záchranné služby.

Základním ukazatelem pro přivolání záchranky je ohrožení zdraví či života pacienta nebo náhlé zhoršení jeho zdravotního stavu, tedy: bolest na prsou, tlak na hrudníku, potíže s dýcháním, porucha vědomí, bezvědomí, křeče, vážnější úraz, otrava či náhodné požití léků
a chemikálií.

Na linku 155 se dovoláte z jakéhokoliv telefonu v ČR, a to bez předvolby a vždy zdarma. Můžete také vytočit číslo 112, tam ale pozor, dochází zde k určité časové prodlevě kvůli přepojování na operační středisko záchranné služby.

Jak zneužívání předejít?

Na závěr se musím vcítit do role poslankyně a napsat možná i něco méně populárního. České zdravotnictví má hodně problémů. Zneužívání záchranky jako taxislužby je pouze jedním z nich. V prvé řadě tu jde ale o život, o zdraví. Tady by se podle mě politické body prostě sbírat neměly.

Princip vzájemné solidarity je fajn, ale ani v případě zdravotnictví není podle mého názoru dlouhodobě udržitelný. Jedno z možných řešení proto spatřuji ve zpoplatnění záchranky, které by omezilo její zneužívání. Má však pravdu ten, kdo si teď říká: "A proč by na to měli zase doplatit slušní lidé?"

Nechci samozřejmě trestat slušné lidi ani ty, kteří si prostě jen neví rady. Nechci se ale také dočkat okamžiku, kdy záchranka vyjede k případu chřipky, kterou by mohl zaléčit praktický lékař, a někdo jiný bude marně čekat na pomoc, kterou bude zrovna akutně potřebovat.

JP

PS: Máte jiný nápad, jak zneužívání záchranky zamezit? Podělte se se mnou, budu za to moc ráda.

Autor: Jana Pastuchová | pondělí 24.7.2017 8:20 | karma článku: 15.34 | přečteno: 826x


Další články blogera

Jana Pastuchová

Vláda má moji DŮVĚRU

Chci, aby ČR měla konečně legitimní vládu. Chci být fér vůči voličům. Chci, aby sněmovna konečně začala pořádně pracovat. Chci, aby se stabilizovala politická situace v zemi.

10.7.2018 v 21:58 | Karma článku: 26.71 | Přečteno: 1408 | Diskuse

Jana Pastuchová

Nechci vylít vaničku i s dítětem

Dítě patří do rodiny. O tom není pochyb. Některé děti to štěstí bohužel nemají a musí se o ně postarat stát. Současné trendy praví, zrušme rychle ústavy. Ale co s těmi dětmi bude?

20.2.2018 v 20:30 | Karma článku: 11.42 | Přečteno: 579 | Diskuse

Jana Pastuchová

Bojíme se více Islámu nebo genderu?

Česká republika podepsala, ale dosud neratifikovala Istanbulskou úmluvu, která řeší násilí vůči ženám. V čem je problém?

12.2.2018 v 14:02 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 1261 | Diskuse

Jana Pastuchová

Poslanec Jakub Janda tentokrát skočil vedle

Přesun sem, přesun tam, co na tom, že třeba vezmu naději někomu, kdo potřebuje pomoc. I s takovými pozměňovacími návrhy se setkáváme v rámci hlasování o státním rozpočtu na rok 2018.

18.12.2017 v 14:29 | Karma článku: 19.32 | Přečteno: 1717 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Vážený pane prezidente, ústavní przniteli

Ústavní řád by se měl dodržovat, páč, marná sláva, platí pro každého stejně, ať už sedíte na Hradě, nebo v ústavu pro choromyslné

17.10.2018 v 17:36 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 83 | Diskuse

Václav Smrk

Brněnskou primátorkou exekutorská parazitka?

Za zvláštních netransparentních okolností, provázených lží a porušováním slibů, se vytváří na brněnské radnici koalice pod vedením Markéty Vaňkové s kontroverzní podnikatelskou minulostí v exekutorském byznysu.

17.10.2018 v 15:33 | Karma článku: 31.97 | Přečteno: 1017 |

Dušan Póč

Vsetín dál zůstává Tschunkolandem

O vsetínské vládní koalici je, alespoň to tak vypadá, rozhodnuto. Všechno zůstane při starém. To znamená, že chod ve městě bude, ať se to komu líbí, nebo ne, dál ovládat Jiří Čunek. Sice nepřímo, avšak bude!

17.10.2018 v 15:18 | Karma článku: 9.64 | Přečteno: 231 |

David Vlk

Proč psát o hradním sprosťákovi?

Má vlastně nějaký smysl rozčilovat se nad jednáním našeho přímo zvoleného hradního hulváta? Má smysl vyslovovat jeho jméno a poskytovat mu prostor na svém blogu ve svém životě, ve své hlavě.

17.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 34.17 | Přečteno: 1254 | Diskuse

Petr Máj

Je prezident České republiky sprosťák, anebo naivní snílek?

Z křížovky Orwell 2018: Vulgární slovo na čtyři, jímž můžete v České republice opět nabýt mediální vážnosti, pokud skutkovou podstatu oné nadávky naplňujete, a označí-li vás takto vulgárně přímo prezident republiky.

17.10.2018 v 13:13 | Karma článku: 24.48 | Přečteno: 662 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1577

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou. Zachraňuji životy. Skutečně i obrazně. Jsem totiž také vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná, což se mi osvědčilo i v politice. Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání. Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také obyčejným lidem v regionu. Prostřednictvím právní poradny v poslanecké kanceláři se jim snažím pomoci s různými problémy. Neumím dělat zázraky, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat. Když mi zbude čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou nebo v sedle kola. Pokud ale vytočíte číslo 155, může se i dnes stát, že přijedu právě já. Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz nebo na Facebooku @janapastuchova2017

 

 

Najdete na iDNES.cz