Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt i záchrana v přímém přenosu. Sláva, o kterou nikdo nestojí

13. 07. 2017 10:31:56
Život je dar a máme ho jen jeden. Jediná jistota v životě je smrt. Dvě věty, které obsahují tolik pravdy, až z toho běhá mráz po zádech.

Uvědomujeme si to ale dostatečně? Chováme se podle toho? Když každý den pročítám novinové titulky, tak takový pocit bohužel nemám. Jedna tragédie střídá druhou, zabíjíme se navzájem, zabíjí nás nemoci, zabíjí nás naše blbost.

U toho posledního bych se ráda zastavila, a to v souvislosti s nedávným případem dvou mladých dívek z Mostecka, které si svoji zběsilou jízdu v autě s tragickým koncem natáčely na mobil a živě přenášely na Facebook.

Proč překračujeme hranice?

Předně bych chtěla vyjádřit politování nad celou tragédií a hluboký soucit s rodiči zesnulé řidičky
i zraněné spolujezdkyně. Jsem profesí zdravotnická záchranářka a jsem zvyklá, myslím si, na hodně. Video, které jedna z dívek pořídila, se mnou ale stejně otřáslo. Jsem totiž také matka. Viděla jsem v něm nevyzrálost, mladickou nerozvážnost, nezodpovědnost, pohrdání životem vlastním i případných dalších účastníků nehody.

Padla na mě úzkost z vědomí, že je už dnes opravdu všechno online. Díky sociálním sítím můžeme vidět zrození i smrt doslova v přímém přenosu. Je to tak správné? Vzpomněla jsem si ale také jako poslankyně na tzv. řidičák na zkoušku, který bych viděla ráda v českém právním řádu.

Co ty dívky vyhecovalo? Že mohou jejich přátelé vidět, jak jsou „husté“? Proč jim vůbec nevadilo, že překračují dopravní předpisy? Proč? Tisíc otázek, které nevrátí život jedné krásné holce a nevymažou z paměti tuto událost její kamarádce, nezmírní utrpení jejich rodičů.

Nezbývá než doufat, že se jejich osud stane výstrahou pro další hazardéry, kteří jsou schopni pro zábavu riskovat i to nejcennější, co mají. Že záchranáři budou mít o to méně výjezdů k událostem, kdy umírají mladí lidé. Takové případy patří k těm nejhorším, emocionálně náročným, k těm, které se nevratně zarývají do paměti.

Jak zachránit život

Dívky se vybouraly, ale mobil natáčel dál. A tomu bych se chtěla věnovat. Tomu, že jsou mezi námi lidé, kteří se nebojí, překonají vlastní obavy a jde jim o to prostě pomoci. Takoví lidé přispěchali
i k této nehodě a patří jim můj velký obdiv, protože se zachovali správně.

Ne každý ale ví, jak v situacích, kdy jde o život, postupovat. Svědkové takových nehod občas dokonce panikaří, nechovají se racionálně, naříkají a pláčou místo toho, aby poskytli první pomoc. Nebo se příliš bojí, aby raněné osobě neudělali něco s páteří. Každá situace je sice jiná, všechno má ale svá pravidla, která bychom měli nosit v paměti.

Základem je samozřejmě zavolat složky integrovaného záchranného systému: ZÁCHRANKU (155), POLICII (158) a HASIČE (150). Existuje ale také aplikace Záchranka, skoro každý má dnes chytrý telefon, neměl by tedy být problém si ji stáhnout. Linku 112 vytáčejte v případě, že jste mimo signál nebo v zahraničí.

Dobré je rychle zjistit, kde jste, co se stalo a kolik je na místě zraněných a jaký je jejich stav. To budou první otázky, na které budete muset odpovědět. Pokud vám nehrozí nebezpečí, volejte přímo z místa události. Poslouchejte instrukce dispečera, navede vás krok za krokem, jak správně poskytnout první pomoc, než přijede záchranka. Do jejího příjezdu nevolejte nikam jinam a nechte mobil zapnutý, může se stát, že vám budou volat zpět.

Pokud je to možné, používejte gumové rukavice. Pokud postižený nedýchá nebo dýchá špatně, sedí
v sedadle a nejde položit, záklonem hlavy mu uvolněte dýchací cesty. Může se stát, že bude mít raněný tepenné krvácení, které bude nutné ihned zastavit, a to buď tlakovým obvazem, event. zaškrcením nebo stlačením prstů do rány.

Snažte se dotyčného udržovat v teple přikrytím. V žádném případě mu ale nepodávejte žádné tekutiny nebo jídlo a manipulujte s ním pouze tehdy, když mu bude třeba uvolnit již zmíněné dýchací cesty. Případné prudké pohyby, předklony, záklony a rotace hlavy by mohly stav zraněného akorát zhoršit. Pokud je v bezvědomí, ponechte ho v poloze, ve které se aktuálně nachází. Pokud je při vědomí, mluvte s ním, pokuste se ho zklidnit. Podobně jako paní, která je zachycena ve zmíněném videu.
Byla dokonalá, i pro mě je hrdinkou.

Jana P.

Autor: Jana Pastuchová | čtvrtek 13.7.2017 10:31 | karma článku: 22.08 | přečteno: 1506x

Další články blogera

Jana Pastuchová

Zažalovali mě, abych už mlčela – pokračování

Chtěla jsem jako zastupitelka města informovat v Jabloneckém měsíčníku občany, že jsem u soudu proti firmě bosse z ČSSD uspěla. Celá kauza se týkala veřejných zakázek města i zmíněného plátku. Páni radní mi to ale nedovolili.

15.10.2017 v 15:12 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 797 | Diskuse

Jana Pastuchová

Nekopej do svého záchranáře

Zachraňují životy a musí se u toho bát o své zdraví, někdy dokonce o holý život. Taková je práce zdravotnických záchranářů. Dá se útokům na ně nějak zabránit?

26.9.2017 v 16:46 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 1461 | Diskuse

Jana Pastuchová

Vydat či nevydat? To je, oč tu běží

Den D se blíží. Už tuto středu budeme ve sněmovně zřejmě hlasovat o vydání kolegů Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jak budu hlasovat já?

4.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 792 | Diskuse

Jana Pastuchová

Chcete zhubnout? Špatný výživový poradce vám může ublížit

Od hubnutí k politice a zase zpátky. I tyto světy něco spojuje. Tentokrát trochu neformálně, ale stejně na vážné téma.

31.8.2017 v 10:00 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 308 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Čejka

Není Klaus jako Klaus

Ve svém komentáři k 17. listopadu se Václav Klaus ml. distancoval od dnešní podoby jeho oslav i od lidí, kteří je dnes využívají jen ke svému zviditelnění. Tehdejší události však označil za radostný moment, jaký už asi nezažije.

20.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 20.08 | Přečteno: 621 |

Jindřich Pacovský

Znovu o "digitálním" řízení zdravotnické péče (eHealth)

Jeden z pohledů na problémovou "digitalizaci" procesů kolem zdravotnictví. Volně navazuje na setkání Evropského liberálního fóra v Praze.

20.11.2017 v 13:30 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Bartoň

Miroslav Kalousek: Ústavní puč

Leccos jsem již od českých politiků zaslechl. Poslední projev Miroslava Kalouska před zahájením schůze poslanecké sněmovny mne opět přesvědčil, že Kalousek je mistrem politických zkratek. Jednání Zemana a Babiše nazval ústavní puč

20.11.2017 v 13:15 | Karma článku: 34.59 | Přečteno: 1828 | Diskuse

Ondřej Lichnovský

Jak Nejvyšší správní soud přepočítal volby

Co se nemělo stát, stalo se. Nejvyšší správní soud byl nucen přepočítat hlasy v proběhlém hlasování do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Co z takto otevřené Pandořiny skřínky vypadlo?

20.11.2017 v 11:10 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 897 | Diskuse

Martin Jaroš

Známkování prezidentských kandidátů

Poslechl jsem si pozorně první prezidentskou debatu na Seznamu, abyste vy nemuseli! A tady je vysvědčení, které jsem kandidátům vystavil. Podotýkám, že hodnotím čistě výkon v diskusi, nikoli celkovou kvalitu borců.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 1069 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1836

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou. Zachraňuji životy. Skutečně i obrazně. Jsem totiž také vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná, což se mi osvědčilo i v politice. Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání. Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také obyčejným lidem v regionu. Prostřednictvím právní poradny v poslanecké kanceláři se jim snažím pomoci s různými problémy. Neumím dělat zázraky, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat. Když mi zbude čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou nebo v sedle kola. Pokud ale vytočíte číslo 155, může se i dnes stát, že přijedu právě já. Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz nebo na Facebooku @janapastuchova2017

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.