Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt i záchrana v přímém přenosu. Sláva, o kterou nikdo nestojí

13. 07. 2017 10:31:56
Život je dar a máme ho jen jeden. Jediná jistota v životě je smrt. Dvě věty, které obsahují tolik pravdy, až z toho běhá mráz po zádech.

Uvědomujeme si to ale dostatečně? Chováme se podle toho? Když každý den pročítám novinové titulky, tak takový pocit bohužel nemám. Jedna tragédie střídá druhou, zabíjíme se navzájem, zabíjí nás nemoci, zabíjí nás naše blbost.

U toho posledního bych se ráda zastavila, a to v souvislosti s nedávným případem dvou mladých dívek z Mostecka, které si svoji zběsilou jízdu v autě s tragickým koncem natáčely na mobil a živě přenášely na Facebook.

Proč překračujeme hranice?

Předně bych chtěla vyjádřit politování nad celou tragédií a hluboký soucit s rodiči zesnulé řidičky
i zraněné spolujezdkyně. Jsem profesí zdravotnická záchranářka a jsem zvyklá, myslím si, na hodně. Video, které jedna z dívek pořídila, se mnou ale stejně otřáslo. Jsem totiž také matka. Viděla jsem v něm nevyzrálost, mladickou nerozvážnost, nezodpovědnost, pohrdání životem vlastním i případných dalších účastníků nehody.

Padla na mě úzkost z vědomí, že je už dnes opravdu všechno online. Díky sociálním sítím můžeme vidět zrození i smrt doslova v přímém přenosu. Je to tak správné? Vzpomněla jsem si ale také jako poslankyně na tzv. řidičák na zkoušku, který bych viděla ráda v českém právním řádu.

Co ty dívky vyhecovalo? Že mohou jejich přátelé vidět, jak jsou „husté“? Proč jim vůbec nevadilo, že překračují dopravní předpisy? Proč? Tisíc otázek, které nevrátí život jedné krásné holce a nevymažou z paměti tuto událost její kamarádce, nezmírní utrpení jejich rodičů.

Nezbývá než doufat, že se jejich osud stane výstrahou pro další hazardéry, kteří jsou schopni pro zábavu riskovat i to nejcennější, co mají. Že záchranáři budou mít o to méně výjezdů k událostem, kdy umírají mladí lidé. Takové případy patří k těm nejhorším, emocionálně náročným, k těm, které se nevratně zarývají do paměti.

Jak zachránit život

Dívky se vybouraly, ale mobil natáčel dál. A tomu bych se chtěla věnovat. Tomu, že jsou mezi námi lidé, kteří se nebojí, překonají vlastní obavy a jde jim o to prostě pomoci. Takoví lidé přispěchali
i k této nehodě a patří jim můj velký obdiv, protože se zachovali správně.

Ne každý ale ví, jak v situacích, kdy jde o život, postupovat. Svědkové takových nehod občas dokonce panikaří, nechovají se racionálně, naříkají a pláčou místo toho, aby poskytli první pomoc. Nebo se příliš bojí, aby raněné osobě neudělali něco s páteří. Každá situace je sice jiná, všechno má ale svá pravidla, která bychom měli nosit v paměti.

Základem je samozřejmě zavolat složky integrovaného záchranného systému: ZÁCHRANKU (155), POLICII (158) a HASIČE (150). Existuje ale také aplikace Záchranka, skoro každý má dnes chytrý telefon, neměl by tedy být problém si ji stáhnout. Linku 112 vytáčejte v případě, že jste mimo signál nebo v zahraničí.

Dobré je rychle zjistit, kde jste, co se stalo a kolik je na místě zraněných a jaký je jejich stav. To budou první otázky, na které budete muset odpovědět. Pokud vám nehrozí nebezpečí, volejte přímo z místa události. Poslouchejte instrukce dispečera, navede vás krok za krokem, jak správně poskytnout první pomoc, než přijede záchranka. Do jejího příjezdu nevolejte nikam jinam a nechte mobil zapnutý, může se stát, že vám budou volat zpět.

Pokud je to možné, používejte gumové rukavice. Pokud postižený nedýchá nebo dýchá špatně, sedí
v sedadle a nejde položit, záklonem hlavy mu uvolněte dýchací cesty. Může se stát, že bude mít raněný tepenné krvácení, které bude nutné ihned zastavit, a to buď tlakovým obvazem, event. zaškrcením nebo stlačením prstů do rány.

Snažte se dotyčného udržovat v teple přikrytím. V žádném případě mu ale nepodávejte žádné tekutiny nebo jídlo a manipulujte s ním pouze tehdy, když mu bude třeba uvolnit již zmíněné dýchací cesty. Případné prudké pohyby, předklony, záklony a rotace hlavy by mohly stav zraněného akorát zhoršit. Pokud je v bezvědomí, ponechte ho v poloze, ve které se aktuálně nachází. Pokud je při vědomí, mluvte s ním, pokuste se ho zklidnit. Podobně jako paní, která je zachycena ve zmíněném videu.
Byla dokonalá, i pro mě je hrdinkou.

Jana P.

Autor: Jana Pastuchová | čtvrtek 13.7.2017 10:31 | karma článku: 22.08 | přečteno: 1528x


Další články blogera

Jana Pastuchová

Nechci vylít vaničku i s dítětem

Dítě patří do rodiny. O tom není pochyb. Některé děti to štěstí bohužel nemají a musí se o ně postarat stát. Současné trendy praví, zrušme rychle ústavy. Ale co s těmi dětmi bude?

20.2.2018 v 20:30 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 541 | Diskuse

Jana Pastuchová

Bojíme se více Islámu nebo genderu?

Česká republika podepsala, ale dosud neratifikovala Istanbulskou úmluvu, která řeší násilí vůči ženám. V čem je problém?

12.2.2018 v 14:02 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 1213 | Diskuse

Jana Pastuchová

Poslanec Jakub Janda tentokrát skočil vedle

Přesun sem, přesun tam, co na tom, že třeba vezmu naději někomu, kdo potřebuje pomoc. I s takovými pozměňovacími návrhy se setkáváme v rámci hlasování o státním rozpočtu na rok 2018.

18.12.2017 v 14:29 | Karma článku: 18.47 | Přečteno: 1666 | Diskuse

Jana Pastuchová

Sociální dávka není dárek

Jako předkladatelka pozměňovacího návrhu k novele zákona o hmotné nouzi, který zavádí výplatu části příspěvku na živobytí ve formě poukázek, bych se ráda vyjádřila ke kritickým ohlasům na toto opatření.

14.12.2017 v 17:30 | Karma článku: 32.57 | Přečteno: 1482 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Vláda může být jmenována už v pondělí v 15 hod., prezident zvolil rychlé řešení

V posledních dnech a hodinách se k vážné komplikaci s Miroslavem Pochem při sestavování vlády přidružila i další překážka hrozící eskalací, nominantka Malá.

24.6.2018 v 10:56 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 197 | Diskuse

Josef Nožička

Posselt poděkoval Merkelové a prohlásil, že Češi míří zpět ke komunismu. Jak laciné…

Německá kancléřka Angela Merkelová si tento týden za svá slova ohledně vyhnání sudetských Němců vysloužila u řady českých politiků ostrou kritiku. Lze se tomu divit?

24.6.2018 v 9:10 | Karma článku: 37.92 | Přečteno: 1391 | Diskuse

Josef Prouza

Ave Osude, morituri te salutant

Dnešní minisummit a následné jednání hlav států a předsedů vlád EU bude opravdu klíčové. Tak klíčové, že by napříště měla být neoficiální hymna EU, Beethovenova Óda na radost, změněna na jiné dílo géniovo: Osudová.

24.6.2018 v 6:50 | Karma článku: 32.01 | Přečteno: 642 | Diskuse

Luděk Niedermayer

Naše dnešní politika, aneb, z naší vůle, o nás bez nás...

Špatně, chaoticky a nebezpečně... Takto vede v posledních pár dnech premiér naši zem. Proč si to myslím?

23.6.2018 v 22:25 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 744 | Diskuse

Aleš Merta

Zemanův přítel a sponzor pod palbou „mediální žumpy“

Pondělní pořad - Reportéři ČT opětovně potvrdil slova kritiků České televize, že ta ve svých pořadech přímo, či nepřímo, dehonestuje naše nejvyšší státní představitele, především prezidenta Zemana.

23.6.2018 v 18:38 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 1660 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1572

Jsem poslankyní za Liberecký kraj a zastupitelkou města Jablonec nad Nisou. Zachraňuji životy. Skutečně i obrazně. Jsem totiž také vystudovaná zdravotní sestra, prošla jsem několika nemocničními odděleními, abych nakonec zakotvila na záchrance. Lidé o mně říkají, že umím zachovat klid ve vypjatých situacích a nebojím se rizika, zároveň jsem ale empatická a pokorná, což se mi osvědčilo i v politice. Denně novinové titulky neokupuji, ale myslím, že je za mnou kus práce. Věnuji se hlavně sociální oblasti a zdravotnictví. Držím se zásady, že státní pomoc je potřebná, ale neuznávám plýtvání. Nesedím pouze ve sněmovně, věnuji se také obyčejným lidem v regionu. Prostřednictvím právní poradny v poslanecké kanceláři se jim snažím pomoci s různými problémy. Neumím dělat zázraky, většinu z těchto lidí ale stačí jen vhodně nasměrovat. Když mi zbude čas pro sebe, nejradši ho trávím s rodinou nebo v sedle kola. Pokud ale vytočíte číslo 155, může se i dnes stát, že přijedu právě já. Další informace o mně můžete najít na: www.janapastuchova.cz nebo na Facebooku @janapastuchova2017

 

 

Najdete na iDNES.cz